Zöld Óvoda Bázisintézmények - Magyarországi Zöld Óvodák Hálózata

Nyitólap Bázisóvodák Zöld Óvoda Bázisintézmények

Zöld Óvoda Bázisintézmények

2009-ben készült „Zöld Óvoda Bázisintézmény” című tanulmány, melyben szakértői munka alapján került meghatározásra a Zöld Óvoda fogalma és a címmel rendelkező óvodák tevékenysége. A 2012 óta megjelent törvényi, rendeleti változások alapján átírásra került anyag segíti a bázisóvodai tevékenységek megvalósítását.

Zöld Óvoda Bázisintézmény fogalma

A Zöld Óvodai Kritériumrendszer követelményeinek megfelelő szellemiséget vállaló gyermekintézmény, amely a helyi pedagógiai program elvei, valamint a nevelőmunka gyakorlatának megvalósításával elérte, hogy legalább két alkalommal elnyerje a „Zöld Óvoda” címet, valamint vállalni tudja a régiójához tartozó gyermekintézmények, egyének és más közösségek környezettudatos szemléletének megalapozását és fejlesztését.

Zöld Óvoda Bázisintézmény tartalmi tevékenységei

1. a Magyarországi Zöld Óvodák Hálózatán belül más Zöld Óvoda bázishelyekkel szakmai kapcsolatban vannak. Segítik egymás munkájának megismerését, valamint a Zöld Óvoda bázisintézményi feladatok megvalósulását. Így egész országot behálózó szervezeti kapcsolatrendszert tudnak együtt kiépíteni és szemléletet megerősítő tevékenységeket valósíthatnak meg.
2. A területéhez (a régiójához) tartozó Zöld Óvodáknak biztosít továbbképzési lehetőséget. Segíti a szakmai munkát az Örökös cím elnyerése érdekében. Évente munkaterv alapján végzi a bázisintézményi feladatokat.
3. A régiójában működő nem Zöld Óvodákat segíti, hogy eredményesen tudjanak pályázni a „Zöld Óvoda” címre. Ennek módszerei és eszközei többfélék, a helyi igények és szükségletek szerint variálhatók (pl. szakmai bemutatók, előadások, kirándulások szervezése, szakmai anyagok ajánlásai).
4. A Zöld Óvoda Bázisintézmény példamutató és tartalmas kapcsolatot épít ki a külső és belső partnerekkel, a szülőktől kezdve a fenntartókig, civil szervetekig (pl. helyi, települési és régiós tevékenységek szervezésével, Nemzeti parkok programjainak felhasználásával, stb.).
5. Aktív, nyitott óvodára jellemző tevékenységeivel széleskörű kapcsolatok kiépítését biztosítja. Állandóan és célirányosan fejleszti intézményének tárgyi és humán erőforrásait. Sikeres pályázati eredményeivel hozzájárul óvodájában és a környezetében a fenntarthatóság elvei szerinti működés megvalósításához, a fenntartható fejlődési szemlélet megalapozásához. Publikálásra biztatja és segíti a tehetséges és innovatív óvodapedagógusokat.
6. A Zöld Óvoda Bázisintézményben Zöld Óvoda kapcsolattartó/koordinátor/ munkaközösség-vezető/környezeti nevelő dolgozik, aki régiójához tartozó társintézményekben segíti a fenntartható fejlődési elveket valló kompetens óvodapedagógusi szemlélet kialakítását és megerősödését.
7. A Zöld Óvoda Bázisintézményben a gyermekek nevelésének eredményei nyomon követhetők a fejlődési naplókban. A helyi pedagógiai program és a Zöld Óvodai Kritériumrendszerben megfogalmazott nevelési, fejlesztési eredmények hatékonyan valósulnak meg. A Zöld Óvoda Bázisintézményt elhagyó gyermekben kialakulnak az környezettudatos ökológiai szemléletmód és életvitel legalapvetőbb elemei. Az elért nevelési eredmények példamutató pedagógiai elvek szerinti fejlesztést igazolnak.
A Zöld Óvoda Bázisintézmények bemutatkozó írásai egyrészt példát mutatnak tevékenységeikről, és programjaikkal segítik a Magyaroszági Zöld Óvodák Hálózatának megerősödését.